Kā izveidot dizaina projektu ar apzaļumošanas risinājumiem?
Sadarbojies ar telpu apzaļumošanas speciālistiem
Telpu apzaļumošanas speciālisti Tev var palīdzēs jau projekta sākotnējā dizaina izstrādes posmā ar reāliem ieteikumiem, risinājumiem kā arī vizualizācijām. Telpu apzaļumošanas speciālists piemeklēs atbilstošus apzaļumošanas risinājumus, kas atbilst Tavai dizaina idejai, lai arī kāda tā būtu.
Šeit atradīsi informāciju, kas jāņem vērā apzaļumojot telpu: https://ej.uz/fmcw
Vēlies telpā izvietot telpaugus dekoratīvajos podos, iepazīstini speciālistu ar telpas specifiku, jo apzaļumojot telpu, varam saskarties ar visdažādākajām problēmām un izaicinājumiem, par kuriem pat nevarējām iedomāties. Dalies ar savām dizaina idejām un speciālists piemeklēs Tev atbilstošus telpaugus gan pēc skata, gan izmēra, gan lai tas spētu iedzīvoties konkrētajā vietā/ telpā. Dekoratīvo podu izvēle mūsdienās ir ļoti liela, ļauj tos piemeklēt speciālistam kopā ar telpaugu, viņš zinās, cik liels pods nepieciešams konkrētam telpaugam, lai tas būtu ilgtspējīgs, nevis tikai uz gadu.
Zaļās sienas. Ir dzīvo augu sienas, mākslīgo augu sienas, stabilizēto sūnu sienas. Kopā ar speciālistu sapratīsi, vai telpā iespējams iedzīvināt dzīvo augu zaļo sienu, speciālists sniegs visu informāciju. Projektēšanas laikā jau varēsi ieplānot, kādai jābūt sienai pie kuras stiprināt, kādos izmēros iespējams izveidot dzīvās augu sienas, vai nepieciešama un iespējams izbūvēt automatizēto laistīšanas sistēmu, vai nepieciešams izvietot papildus specializētas gaismas, lai telpaugu spētu iedzīvoties un kādi telpaugi būtu piemērotākie konkrētai vietai.
Tev ir gatavs dizaina projekts ar ietvertiem apzaļumošanas risinājumiem
Tev ir telpa ar skaistu dizainu, bet nav idejas kā to apzaļumot?
Dalies ar apzaļumošanas speciālistu ar telpas plāniem vai bildēm, kur vēlies redzēt kādu no apzaļumošanas risinājumiem. Apzaļumošanas speciālists piemeklēs telpaugus un dekoratīvos podus vai mākslīgos augus, zaļās sienas risinājumus.
Visas pazīmes, ka ir pienācis laiks sakopt vai pārstādīt telpaugu
Pirmais iespaids ir ļoti nozīmīgs – telpaugu klātbūtnei būtu jārada reprezentatīva, uzticības pilna un mājīga atmosfēra ne tikai Taviem klientiem, bet arī darbiniekiem.
Katra telpauga dzīvē pienāk brīdis, kad ir nepieciešams uzlabot tā augšanas vidi, ir pienācis laiks pārstādīt telpaugu. Tas var būt tāpēc, ka augs ir pāraudzis jau esošo podu vai tāpēc, ka tam vienkārši nepieciešams papildināt augsni ar jaunu un bagātinātu augsnes maisījumu. Jebkurā gadījumā pārstādīšana ir neatņemams process, lai Tavs augs būtu laimīgs un veselīgs ilgtermiņā. Lūk pāris lietas, kas Tev jāzina, kad pienāks laiks telpauga pārstādīšanai.
Kopšanas paradumi
Visbiežāk telpaugi sanīkuši izskatās, kad par tiem birojos (un ne tikai) nepietiekoši uzņemas rūpes. Nav viens konkrēts cilvēks vai arī šis cilvēks ir neieinteresēts telpaugu kopšanā – neizmanto atbilstošu un pareizu mēslošanu, netiek tīrītas augu lapas, smidzināts, veidots un grozīts, laikus nav pamanīti kaitēkļi. Ticiet vai nē, bet pēc pusgada vai pat ātrāk augs izskatīsies neveselīgs, sašķiebies, nepievilcīgs.
Ievēro telpaugu kopšanā regularitāti, piemēram, kop telpaugus katru pirmdienu vislabāk dienas pirmajā pusē. Izmanto gadalaikam piemērotus mēslojumus. Uz augu lapām katru mēnesi sakrājas putekļi, centies tos notīrīt vismaz 1x mēnesī. No pavasara līdz rudenim smidzini tos, telpaugi būs Tev pateicīgi. Ik pēc 1 – 2 nedēļām grozi telpaugu, lai tas aug vienmērīgi visās pusēs un nesašķiebjas. Ik pa laikam papēti lapas vai uz tiem neparādās kādi no kaitēkļiem, līdz ko pamani, kopšanā sāc izmantot atbilstošus kaitēkļu apkarošanas līdzekļus.
Pazīme, ka ir pienācis laiks pārstādīt
Domājot par to, cik bieži telpaugi jāpārstāda, diemžēl nav vienas formulas. Tas ir atkarīgs no auga, auga vecuma un apstākļiem Tavā telpā kādā augs atrodas. Parasti jauni augi būs jāpārstāda biežāk nekā nobrieduši, ieauguši augi, taču pārstādīšanas nepieciešamība jānosaka katram augam individuāli.
Vispamanāmākās un svarīgākās pazīmēs, ka telpaugs nepieciešams pārstādīt ir, ja saknes aug ārā no podiņa drenāžas cauruma vai arī Tu vari redzēt, ka telpaugu saknes lēnām izspiež to uz augšu ārā no poda. Augam vienkārši ir nepieciešams vairāk vietas augšanai.
Lapu dzeltēšana un lapu zudums var liecināt par daudzām dažādām problēmām. Bet tā var būt arī pazīme, ka augs ir labi apsakņojies un augam nepietiek augsnes, lai tupinātu veselīgu un spēcīgu augšanu. Tāpēc augs sāk upurēt zaļumus, lai saglabātu enerģiju. Šādā gadījumā ir jābūt pārliecinātam, ka citu problēmu augam nav, piemēram, pārlaistīšana, nepietiekama laistīšana vai gaismas trūkums. Stresa pakļauta auga pārstādīšana dažkārt var pasliktināt tā stāvokli vēl vairāk.
Pareizas augsnes izvēle
Tici vai nē, ne visa augsne dabā ir izveidota vienāda. Pirms auga pārstādīšanas nedaudz izpēti savu augu, tā izcelsmes vietu, unikalitāti, tas palīdzēs atrast piemērotāko augsni un augs spēs veselīgi attīstīties. Piemēram, kaktusi un sukulenti ir izturīgi pret sausumu, viegli uzņēmīgi pret sakņu puvi un var izdzīvot zemākas kvalitātes augsnēs. Zaļie, liellapainie telpaugi (piemēram, Epipremnum, fikusi, monsteras) novērtēs ar barības vielām bagātu augsni, kurā ir daudz organisko vielu, kas ir mitra, labi drenējoša un nodrošina pietiekamu aerāciju saknēm. Iegādājoties konsultējies ar pārdevēju, tas palīdzēs tev atrast pareizo.
Jauna poda piemeklēšana
Podu izvēle mūsdienās ir milzīga. Lieli un mazi. Plastmasas, māla, kompozītmateriāla, stikla. Ar vai bez drenāžas caurumiem. Dziļi un sekli. To kādu vajag nosaka auga vajadzības un Tavas personīgās vēlmes/ stils.
Izvēlies savam augam pareizo podu izmēru, parasti jauno podu izvēlas par 6 – 10cm lielāku par iepriekšējo. Šeit noteikti jāņem vērā auga izmērs, jo lielāks augs, jo lielāks jaunais pods.
Podi ar drenāžas caurumu palīdz telpaugu kopšanā kontrolēt ūdens daudzumu augam un novērš lielāku iespējamību izveidoties sakņu puvei. Taču podus bez drenāžas cauruma iesakām izmantot kā poda pārsegus, ievietojiet tajā augu un nosedziet podu, kurā atrodas augs. Tādējādi varēsiet jebkurā brīdī pārbaudīt vai augam ūdens ir pietiekoši vai noliet lieko.
Pārstādīšanas process
Kad esi konstatējis, ka augs ir jāpārstāda sagatavo jauno augšanas podu, augsni, drenāžu, mēslojumu auga sakņu sistēmas stiprināšanai. Ir pienācis laiks pārstādīt!
Sāc ar auga izņemšanu no vecā poda, pagriez augu uz sāniem, mazliet saspiežot vai viegli pagriežot podu, izņem augu ar sakņu kamolu. Mēģini nolauzt pēc iespējas mazāk sakņu, velti tam vairāk laika, lai saglabātu saknes pēc iespējas vairāk.
Kad esi izņēmis augu no vecā poda, atdali sakņu bumbu no vecās augsnes, nesalaužot saknes.
Sagatavo podu, poda apakšā izveido drenāžas slāni, izmanto kermazītu vai nelielus akmeņus. Pēc tam izvieto jaunā podā augu, pie saknēm iesakām izmantot arī kādu no mēslojumiem, kas stiprina augu sakņu sistēmu, virsū saknēm ap augu ber jauno augsni. Piespied to tik stipri cik iespējams un piepildi augsni līdz poda malai. Aplej to un novieto atpakaļ tajā pašā vietā, kur tas atradās pirms pārstādīšanas.
Ja zini, ka pats vairs netiec galā ar telpaugiem un tie sāk izskatīties “veci”, izgāzušies, sanīkuši, pārauguši Telpaugi.lv komanda Tev palīdzēs atgūt telpaugu dzīvotspēju un zaļumu.
Kā apzaļumot savu telpu?
Esi pārcēlies uz jaunām telpām vai vēlies telpaugus esošajās telpās? Varbūt, zaļo sienu? Mākslīgos augus? Apzaļumotā telpā ir patīkamāk un omulīgāk atrasties. Pētījumi rāda, ka telpaugu zaļā krasa darba vietā darbiniekiem palielina kopējo laimes sajūtu, radošumu un produktivitāti par 10%. Apzaļumojot savu darba vidi, saskaramies ar visdažādākajām problēmām un izaicinājumiem, par kuriem pat nevarējām iedomāties.
Sāc ar to, ka izpēti savu telpu, ņem vērā visus zemāk esošos faktorus.
Gaisma
Gaisma augam nepieciešama enerģijas iegūšanai un augšanai. Katrai augu šķirnei ir atšķirīgas prasības pēc gaismas. Kāds var dzīvot un augt mazāk izgaismotās vietās, bet kāds vēlas atrasties tiešos saules staros. Noteikti pirms auga iegādāšanās un izvietošanas noskaidro informāciju par konkrētās šķirnes prasībām pēc gaismas.
Izvēloties un izvietojot augus būtiski ir ņemt vērā attiecīgās telpas logu novietojumu pret debess pusēm. Saulaina dienvidu puse būtiski atšķirsies pēc gaismas apjoma no līdzīgas vietas ziemeļu pusē.
Telpas temperatūra
Siltās grīdas vai kondicionieru atrašanās
Augi labāk iedzīvosies, ja tos uzskatīsi par līdzīgu sev. Augiem arī nepatīk, ja to saknes (cilvēka gadījumā kājas) atrodas uz pārāk aukstas vai karstas grīdas. Mūsdienās ar vien vairāk tiek izmantotas apsildāmās grīdas, diemžēl augiem, kas atrodas tieši uz šādas grīdas, siltums nenāks par labu, augs atrodas nepārtrauktā “sautēšanas” režīmā un to saknes iet bojā. Tāda pati situācija var veidoties, kad augs stāv uz ļoti aukstas grīdas. Iesakām šādos gadījumos nodrošināt izolācijas slāni, izmantojot palikņus, statīvus, dekoratīvos podus uz kājiņām vai paaugstinātus podus.
Noteikti augus nevar izvietot zem kondicioniera vai kondicioniera aukstā gaisa plūsmas zonā, tur augs pamazām aizies bojā.
Auga izvēle
Kad esi izpētījis telpas specifiku, atlicis tikai iegādāties izvēlētos augus. Pirms telpaugu iegādes nekautrējies veikalā par to izprašņāt sīki un smalki – no kurienes ir nācis augs, cik ilgi tas atrodas veikalā, cik bieži ir laistīts, mēslots, vai bijuši kaitēkļi (kādi?). Noteikti pirms iegādājies augu, pats pārliecinies par kaitēkļu klātbūtni uz/ zem lapām un arī lapu vietā pie kātiņa. Bet, ja augs jau sākotnēji izskatās neveselīgs un novītis, šādu augu iedzīvošanās noteikti prasīs papildus pūliņus.
Telpaugu kopšana
Esi veltījis daudz laika un līdzekļus, lai iegādātos piemērotākos un labākos telpaugus savai telpai.
Noteikti ievēro visus kopšanas noteikumus, vēro telpaugu, būtiskākie ir pirmie divi mēneši pēc tā iegādes.
Ja redzi, ka augs nejūtas labi – meklē padomu, nedaudz pamaini laistīšanas režīmu, atrašanās vietu. Mēslo to pēc speciālistu ieteikumiem. Nepārspīlē ar mēslošanu augu aklimatizācijas periodā. Ir telpaugi, kuru pārstādīšana uzreiz pēc to iegādes nav ieteicama, jo tas ir papildus stress augam, tā sakņu sistēmai.
Ļoti bieži saviem klientiem, kuri vēlas iegādāties kādu konkrētu augu, iesakām pret to izturēties kā pret mājdzīvnieku, pirms kura iegādes rūpīgi jāiepazīstas ar šķirnes īpatnībām, piemēroto uzturu, prasībām pret apkārtējiem apstākļiem.
Piesaki savu telpu apzaļumošanai šeit.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.